0212 886 1733
SAYFALAR

Co2 Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri

CO2 gazı karbondioksit gazı olmaktadır. Bu gaz doğadan elde edilen bir gazdır. Yangın söndürme sisteminde insansız söndürmeyi amaçlayan bir yöntem olmaktadır. Bu gaz ile söndürme yöntemi çok etkili olan bir yöntem olmaktadır. Bu sebeple toplulukların bulunduğu alanda kullanılan bir yöntem değildir. Özellikle bina ve mahalle aralarında kesinlikle kullanılmaz.

CO2 Yangın Söndürme Cihazı Kullanım Alanları

Karbondioksit gazından meydana gelen bu gaz yangın söndürme konusunda olukça etkili bir yöntem olmaktadır. Bu gaz ile söndürme yöntemi oldukça etkili bir yöntem olduğu için canlı özelliklede insanların olmadığı bölgelerde olan yangınlara müdahale etmek için kullanılır. Co2 gazını söndürme alanları; trafo alanlarına ait odalar, güç aktarımı yapılan odalar, boya kabinleri, motor odaları, yanıcı sıvı barındıran depo alanları gibi alanlarda kullanılır.
Co2 Gazı Yangın Söndürme Cihazının Özellikleri
En önemli özelliği çok güçlü bir şeklide müdahaleyi yapmasıdır. Bunun dışında doğaya zarar veren bir gaz olmamaktadır. Ozon tabakasına bir zararı bulunmamaktadır. Çok büyük ve derin yangınları en az hasarla söndürmede etkilidir. Yeniden dolum yapılabildiği için maliyet açısından oldukça avantaj sağlamaktadır. İletken değildir.
Bu özelliklerin yanı sıra bu yöntemle yangın söndürmek için bulunan alanda canlı olmamalıdır. Çok etkili bir söndürme yöntemi olduğu için kişi veya bireylerin zarar görme durumlarını ortadan kaldırmak için daha tenha alanlarda tercih edilir. Geniş alana hakim edebilmesi daha kolay yangını kontrol almasını sağlayacaktır.